Henry Appleton Knowles Memorial Trophy
Overview
Join Pleon
Registration
Instructors
Class Descriptions
Parent Handbook
Free Sail
Trophies
< Home Page
Select Page:

THE WINNERS

1922 Shana, Class S, Robert E. Stone, Jr.
1923 Hoodlum, Class O, James Cunningham Gray, Jr.
1924 Hoodlum, Class O, James Cunningham Gray, Jr.
1925 No Competition
1926 Hornet, Class Q, B. Devereux Barker, Jr.
1927 Rose II, Triangle Class, George Kirstein
1928 Baracuda IV, Class S, Lawrence F. Percival
1929 Janabe II, Class S, Benjamin Hallowell
1930 Con Con II, Triangle Class, F. Stanton Deland, Jr.
1931 Comet, M-B Class, Parker H. Jones
1932 Rita H, Star Class T, Paul Jacobs
1933 Ilex, Class I, William T. Haley, Jr.
1934 Woodcock, Class S, Arthur P. Poor
1935 Taygeta, Class Q, Arthur J. Santry, Jr.
1936 Venture, Class S, Nancy Leiter
1937 Jackanapes III, M-B Class, Frederick S. Shepard
1938 No Competition
1939 Taygeta, Class Q, Arthur J. Santry, Jr.
1940 Navigo II, Eight Meter Class, William H. Haskell
1941 Princess, International One Design, Keith Merrill
1942 Dorchen, Manchester I Class, William Pinkham
1943 Taira, M-B Class, Francis Seamans
1944 Woodcock II, International One Design, John H. Blodgett, Jr.
1945 Kungsornen, International One Design, Augustus L. Putnam, Jr.
1946 Periwinkle, International One Design, Augustus L. Putnam, Jr.
1947 Penguin, 210 Class, Byron Wiswell
1948 No Competition
1949 Finn MacCumhaill, Owens Cutter, Robert E. Coulson
1950 No Competition
1951 Allegro, 210 Class, Stephen M. Smithwick
1952 Allegro, 210 Class, Stephen M. Smithwick
1953 Arrow, S Class, Stephen M. Smithwick
1954 No Competition
1955 Sega, International, Mrs. Arnold Wood
1956 Leenane, U.S. Class, Eugene T. Connolly
1957 Sonora, Yawl, Charles Pingree
1958 No Competition
1959 No Competition
1962 Breeze, 210 Class, Crosby Hitchcock
1963 Grey Ghost, 110 Class, Rennie Greenlaw
1964 Ricichet, Jolly Class, Leslie Krebs
1965 Ricochet, Jolly Class, David Krebs
1967 No Competition
1968 Clinton McKim, Jolly Class
1969 Soul Sister, 420 Class, Mary Van Dusen
1970 No Competition
1971 No Competition
1972 No Competition
1973 Small Hotel, IOD Class, Kenneth Drewry
1974 Soling Class, Mort Bromfield
1975-78 No Competition
1979 Jerry Crawford